Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

Karmienie piersią a praca: podsumowanie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (WBW 2023)

 Karmienie piersią a praca: podsumowanie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (WBW 2023)

 


Niedawno zakończył się Światowy Tydzień Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week/WBW 2023). Jego hasłem w tym roku było „STWÓRZMY WARUNKI DO KARMIENIA PIERSIĄ poprawmy sytuację pracujących rodziców”. Z tej okazji zmobilizowałam się wreszcie do przygotowania materiałów dotyczących karmienia piersią i pracy z perspektywy regulacji polskiej. Udało mi się także zgłosić planowane działania do WABA, dzięki czemu zostały one opublikowane na wirtualnej mapie wydarzeń/aktywności z całego świata organizowanych w ramach WBW 2023😊 (zob. https://worldbreastfeedingweek.org/pledge-map/# ).

Wpis na temat karmienia piersią i pracy możecie przeczytać i pobrać na stronie Stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią tutaj https://www.sopwkp.pl/2023/08/karmienie-piersia-praca-prawa-mamy.html . Dotyczy on głównie praw kobiet karmiących piersią w świetle prawa pracy, ale poruszyłam w nim także kwestię uprawnień w związku z macierzyństwem kobiet zatrudnionych na umowę cywilnoprawną (np. umowa zlecenia) lub prowadzących własną działalność gospodarczą, a także wspomniałam o uprawnieniach  pracowniczych ojców, które mogą wspierać karmienie piersią.

Poza tym, nagrałam - w ramach wydarzenia Mle-Con 2023 - ponad godzinny webinar o prawach mamy karmiącej piersią w świetle prawa pracy (dostępny po zapisaniu się tutaj https://mle-con.hafija.pl/ ), razem z Anią Kwiatek-Kucharską z Planety Poród zorganizowałam spotkanie na żywo na ten temat w CAL Maślice we Wrocławiu, a nawet rozmawiałam o prawach pracownicy karmiącej piersią w Radio Wrocław (fragment nagrania możecie posłuchać tutaj https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/132408/Wystartowal-Miedzynarodowy-Tydzien-Promocji-Karmienia-Piersia ).

Zachęcam także do przeczytania króciutkiego wpisu dotyczącego wyzwań związanych z łączeniem karmienia piersią i pracy (tutaj: WBW 2023 Karmienie piersią a praca – wyzwania ) oraz do zajrzenia na mój profil na fb, gdzie poruszyłam również temat kontrowersji wokół przerwy na karmienie piersią w świetle prawa pracy (wpisy tu https://www.facebook.com/photo?fbid=755131703289197&set=pcb.755132266622474 i tu https://www.facebook.com/photo?fbid=756501099818924&set=a.482193177249719 ).

To był bardzo intensywny tydzień! Mam nadzieję, że powyższe materiały będą dla Was przydatne😊.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

 

#WBW2023 #WABA #breastfeeding #SDGs #worldbreastfeedingweek2023 #WarmChain #buildingbackbetter #EmpoweringParentsCampaign #EnablingBreastfeeding #MakingADifference #BreastfeedingInWorkplace  #SupportWorkingMoms #lawandlactation #swiatowytydzienkarmieniapiersia #karmieniepiersią #KarmieniePiersiąWMiejscuPracy #WspierajPracująceMamy #prawoilaktacja #sopwkp

 Komentarze