Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

WBW 2023 Karmienie piersią a praca – wyzwania

 WBW 2023 Karmienie piersią a praca - wyzwania

Dziś luźny wpis, ale za to w temacie tegorocznego Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week/WBW 2023), który właśnie dzisiaj się kończy. Na stronie WBW wskazuje się, że wyzwania w miejscu pracy są najczęstszym powodem, dla którego kobiety nie karmią piersią lub przerywają karmienie piersią wcześniej niż jest to zalecane [1]. Tak jest w perspektywie globalnej, a jak jest w Polsce?

No właśnie jak?

Pytam, ponieważ w porównaniu np. do kraju marzeń wielu ludzi, czyli USA, polskie prawo pracy całkiem nieźle – przynajmniej na papierze – chroni i wspiera karmienie piersią. Pracownice karmiące piersią mogą np. liczyć na przerwę lub przerwy na karmienie, mogą także skorzystać ze sprzyjających karmieniu piersią przepisów związanych z rodzicielstwem, mających zastosowanie także do pracownic/pracowników karmiących sztucznie, takich jak zwłaszcza płatny urlop macierzyński i rodzicielski oraz inne uprawnienia rodzicielskie (odsyłam do mojej publikacji dla SOPWKP na ten temat [2]).

Jednak łączenie pracy z karmieniem piersią może być wyzwaniem, choćby z uwagi na nocne karmienia… Dobrze, jeżeli mama potrafi drzemać w czasie, kiedy dzidzia „się karmi”, gorzej gdy jednak nie umie wtedy zmrużyć oka… Wiem, co mówię, bo niestety należę do tej drugiej grupy mam i dla mnie nocne karmienia to była po prostu… praca, w godzinach nocnych do tego (no dobra, nie zawsze było tak dramatycznie😊).

Ale wracajmy do tematu😊. No więc jak jest w Polsce? Czy również u nas wyzwania w miejscu pracy są najczęstszym powodem, dla którego kobiety nie karmią piersią lub przerywają karmienie piersią wcześniej niż jest to zalecane?

Sęk w tym, że jak wynika z badań*, mało kobiet karmi w Polsce piersią dłużej niż rok, a wskaźniki karmienia piersią są niskie już w pierwszych miesiącach życia dziecka, czyli w czasie, w którym mama korzysta lub może korzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wygląda więc na to, że to nie bariery związane z powrotem do pracy rozwalają polskim mamom laktację, a przynajmniej nie one są głównym winowajcą.

Czyli kto? Albo co? Albo kto i co???

Z dostępnych badań wynika, że winić należałoby przede wszystkim jakże częsty brak profesjonalnego wsparcia i pomocy w karmieniu piersią w szpitalu po porodzie i po wyjściu ze szpitala [3] …. Dorzućmy do tego jeszcze powtarzanie różnych mitów laktacyjnych przez pracowników ochrony zdrowia i nie tylko, pozostawienie mamy samej sobie (ale za to z dzieckiem), bombardowanie reklamami „równie dobrych” sztucznych mieszanek i hasłami typu „nieważne jak karmisz, ważne, że kochasz”… i … przepis na szybkie/szybsze zakończenie karmienia piersią gotowy... Trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia i szczęścia (tak, dobrze słyszycie – szczęścia, bo nie wszystko zależy od nas), aby mleko płynęło i nasza mleczna przygoda trwała dłużej niż tych parę miesięcy…

A teraz wreszcie moje pytania do was drogie mamy karmiące piersią i karmiące mieszankami– ufam, że dacie znać w komentarzach😊.

  • Co Wy o tym sądzicie?
  • Jak było/jest u Was? Czy otrzymałyście odpowiednie wsparcie w karmieniu piersią?
  • Czy wyzwania związane z powrotem do pracy wpłynęły negatywnie na Wasze karmienie?
  • Co Was wspierało, wspiera lub wspierałoby w tym karmieniu, zwłaszcza po powrocie do pracy? Przerwa na karmienie, obniżony wymiar czasu pracy, etc., pomoc męża/babci etc. przy dziecku, wewnętrzne przekonanie co do tego, że chcecie karmić dalej piersią, bliskość pracy i żłobka, spanie albo niespanie z dzieckiem, etc.? Co się u Was sprawdziło? Co byście chciały sprawdzić i wdrożyć?
  • A co najbardziej przeszkadzało Wam w kontynuowaniu karmienia piersią po powrocie do pracy? Co byście chciały zmienić? Co by Was wspierało?

Dajcie koniecznie znać.

Pozdrawiam serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

 

* W Polsce nie ma jednolitego i regularnego monitoringu wskaźników karmienia piersią, także nawet w tym obszarze możemy jedynie hipotetyzować na podstawie starych danych, czy różnych badań regionalnych. Zob. https://cnol.kobiety.med.pl/pl/sytuacja-w-polsce/

 

[1] https://worldbreastfeedingweek.org/

[2] https://www.sopwkp.pl/2023/08/karmienie-piersia-praca-prawa-mamy.html

[3] Zob. https://cnol.kobiety.med.pl/pl/sytuacja-w-polsce/

 

#WBW2023 #WABA #breastfeeding #SDGs #worldbreastfeedingweek2023 #WarmChain #buildingbackbetter #EmpoweringParentsCampaign #EnablingBreastfeeding #MakingADifference #BreastfeedingInWorkplace  #SupportWorkingMoms #breastfeedingsupport #lawandlactation #swiatowytydzienkarmieniapiersia #karmieniepiersią #KarmieniePiersiąWMiejscuPracy #WspierajPracująceMamy #wsparciewkarmieniupiersią #prawoilaktacja #sopwkp

 

Komentarze