Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

Wsparcie w karmieniu piersią

 

Wsparcie w karmieniu piersiąDziś bardzo osobiście. I bardzo spontanicznie, bo nie przygotowywałam tego wpisu, po prostu jego treść przyszła do mnie w czasie porannej kawy i musiałam rzucić wszystko, by ją zapisać (no dobra, kawy nie rzuciłam, bo nie cierpię zimnej, więc jednym ciurkiem wypiłam gorącą😊).

Myślę, że nie przesadzę mówiąc, że bez wsparcia w zdecydowanej większości przypadków nie ma karmienia.

Wsparcie najbliższych – męża/partnera, mamy, siostry… Wsparcie przyjaciółki, innych kobiet… Wsparcie otoczenia i wsparcie profesjonalistów – lekarzy, położnych…

Czasem wystarczy „tylko” wsparcie emocjonalne. Czasem potrzebna jest konkretna pomoc – często ta w domu, niezwiązana bezpośrednio z karmieniem, ale bez niej byłoby ono trudniejsze, zwłaszcza gdy trzeba się zaopiekować nie tylko maleństwem, ale i starszym maleństwem (i nie mam tu na myśli męża, panowie:dd). Ktoś musi przecież zrobić zakupy, przygotować posiłek, ogarnąć mieszkanie.

Czasem potrzebna jest profesjonalna pomoc w karmieniu piersią, bo dziecko nie chce jeść, mama ma poranione sutki, dziecko nie przybiera na wadze, etc. Warto wiedzieć, gdzie jej szukać. Warto zadbać o nią już wcześniej, jeszcze przed porodem - zapisać sobie numery telefonów do specjalistów w zakresie laktacji albo chociaż wiedzieć, kto w okolicy może pomóc, by później uniknąć panicznego poszukiwania lub poddać się, bo sklep z mieszanką jest przecież za rogiem…

Warto zadbać o swoją wioskę wsparcia – poszukać grupy wsparcia laktacyjnego, najlepiej działającej stacjonarnie i lokalnie, a jak nie ma takiej w pobliżu, to choćby dołączyć do grupy online, prowadzonej przez osoby, które mają wiedzę w zakresie laktacji (polecam zwłaszcza Winnicę Mleka w swoim gronie kobiet😊 , https://www.facebook.com/groups/1044602132629601). Warto poedukować się chociaż troszeczkę, by wiedzieć, jak to karmienie po porodzie może wyglądać, czego można się spodziewać, co może nas niepokoić, kiedy należy szukać pomocy. I wreszcie warto, a nawet TRZEBA nakłonić męża/partnera do takiej edukacji – bo jest to kluczowe dla dobrego wsparcia mamy po porodzie. Zajęcia w szkole rodzenia, indywidualne spotkanie z Promotorem Karmienia Piersią lub doulą, czy choćby poczytanie rzetelnych źródeł, niekoniecznie stricte naukowych (polecam zwłaszcza blog Hafiji) – w obecnych czasach naprawdę jest mnóstwo możliwości do zdobycia podstawowej, a niezbędnej wiedzy w zakresie karmienia piersią. Śmiem twierdzić, że trzeba tylko chcieć.

Mogłabym tak gadać i gadać, a raczej pisać i pisać, ale zamiast tego odsyłam Was do lektury opracowania na www.sopwkp.pl dotyczącego wsparcia i pomocy w karmieniu piersią (w zakładce PROJEKT KRASNALKA) [1].

Na zdjęciu: moja grupa wsparcia laktacyjnego, a raczej niektóre osoby z wrocławskiej grupy wsparcia laktacyjnego Droga Mleczna, do której dołączyłam na początku jej formułowania się, będąc jeszcze w pierwszej ciąży i z której członkiniami do dzisiaj jestem związana emocjonalnie😊. Bardzo dziękuję Asi Kozakiewicz – założycielce grupy, ówczesnej certyfikowanej Promotorce Karmienia Piersią (a obecnie również douli i IBCLC!) za ogromne wsparcie, które mi okazała. Dziękuję także dr Sylwii Jeż (CDL, IBCLC) – za uratowanie mojej pierwszej laktacji i pomoc w karmieniu przy każdym moim dziecku (tak tak, pomocy potrzebowałam również przy drugim dziecku i to pomimo tego, że pierwsze w konsekwencji karmiłam ok. 2,5 roku! Każde dziecko jest inne, każde karmienie jest inne…). Dziękuję również moim koleżankom z grupy wsparcia, zwłaszcza Monice i Ani, z którymi spotykałyśmy się również prywatnie, z dziećmi u mnie w domu, dzięki czemu mogłam nie tylko się odprężyć i miło spędzić czas, ale i troszkę popracować dla FPKP😊.

Dziękuję wreszcie mojemu mężowi, mamie, siostrze – moim najbliższym, którzy wspierali mnie w tej niełatwej na początku drodze mlecznej. Na szczęście po tych pierwszych kilku miesiącach, kiedy to trzeba poznać się z dzieckiem, nauczyć karmić, przystosować i przyzwyczaić do tej ogromnej zmiany, jaką jest urodzenie dziecka, jest tylko łatwiej😊. I karmienie idzie jak z automatu😊. Także warto zadbać o dobre początki i pamiętać, że nawet jeśli są one trudne, to później jest łatwiej, a nawet zupełnie łatwo. I pamiętać, że karmisz nie tylko dla dziecka, ale i dla siebie, dla społeczeństwa, dla środowiska/klimatu. Nie wierzysz? Koniecznie zajrzyj na opracowanie dotyczące korzyści z karmienia piersią na www.sopwkp.pl (zakładka PROJEKT KRASNALKA) [2]. Warto😊.

I pamiętaj, że macie z dzieciątkiem prawo się karmić również w przestrzeni publicznej. Także śmiało możecie wychodzić z domu😊. Więcej na temat prawa do karmienia piersią w przestrzeni publicznej znajdziesz na www.sopwkp.pl w zakładce PROJEKT KRASNALKA [3]. Zachęcam Ciebie i Twoich bliskich do lektury😊.

Mówi Wam to wszystko matka długo karmiąca, z mega trudnymi początkami, ciężkim porodami i baby bluesem. Nie gwarantuję, że Wam się uda. Wiem natomiast, że można i warto się przygotować, w tym zadbać o swoją wioskę wsparcia. I tego Wam życzę😊.

Pozdrawiam jak zwykle serdecznie!

Anna – wasz prawnik laktacyjny

 

Warto zajrzeć:

[1] Dominika Daszkiewicz-Dykiert, Rola wsparcia i pomocy w karmieniu piersią, SOPWKP, maj 2024, https://www.sopwkp.pl/p/wsparcie-i-pomoc.html ; BROSZURA: https://drive.google.com/file/d/1g9k0IWAVWT0UftO_kCIjff1yHF-nE3g_/view

[2] M. Maciołek, Korzyści z karmienia piersią dla matki, dziecka, społeczeństwa i środowiska, SOPWKP, maj 2024, https://www.sopwkp.pl/p/korzysci-z-karmienia-piersia.html ; BROSZURA: https://drive.google.com/file/d/1-8S0vtVrO3DQL2eDR_lERinTeUo5Ohbr/view

[3] A. Koronkiewicz-Wiórek, Prawo do karmienia piersią w przestrzeni publicznej, SOPWKP, maj 2024, https://www.sopwkp.pl/p/prawo.html ; BROSZURA:

https://drive.google.com/file/d/19R3aXI57YnN6YsL3n6UYKNJZ5yIOMJhk/view

 

#ogólnopolskitydzieńkarmieniapiersią #karmieniepiersiąwprzestrzenipublicznej #prawodokarmieniapiersią #karmięwszędzie #promocjakarmieniapiersią #wsparciewkarmieniupiersią #ochronakarmieniapiersią #promotorkarmieniapiersią #publicznekarmieniepiersią #krasnalkakarmiącapiersią #ProjektKrasnalka #wrocław #wroclove #breastfeeding #breastfeedingsupport #breastfeedingpromotion #breastfeedingprotection #breastfeedinginpublic

 Komentarze