Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

IBFAN na 78. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia – w obronie zdrowia dzieci

 

IBFAN na 78. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia – w obronie zdrowia dzieci


W dniach 19–27 maja 2025 r. odbyło się w Genewie 78. posiedzenie Światowego Zgromadzenia Zdrowia (zob.: https://www.who.int/about/governance/world-health-assembly/seventy-eighth). Tematem tegorocznego spotkania było: „Jeden Świat dla Zdrowia” (One World for Health).

Światowe Zgromadzenie Zdrowia (World Health Assembly – WHA) to najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustalający jej politykę zdrowotną. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich WHO.

Na tak ważnym również dla ochrony karmienia piersią i w ogóle dla ochrony zdrowia dzieci wydarzeniu nie mogło zabraknąć IBFAN (International Baby Food Action Network), który jako niezależny podmiot pozostający w oficjalnych relacjach z WHO miał m.in. prawo wygłosić oświadczenia (statements) w sprawach poruszanych w czasie zgromadzenia (https://www.who.int/about/collaboration/non-state-actors/non-state-actors-in-official-relations-with-who).

IBFAN jest międzynarodową koalicją, której celem jest poprawa zdrowia matek, niemowląt i małych dzieci poprzez ochronę, wsparcie i promowanie karmienia piersią oraz optymalnego żywienia uzupełniającego. W tym celu już od prawie 50 lat współpracuje z WHO, m.in. przyczyniając się do przyjęcia pierwszego globalnego narzędzia ochrony konsumentów - Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który uratował życie milionom dzieci.

 

IBFAN działa na rzecz powszechnej i pełnej implementacji Kodeksu wraz z następującymi po nim rezolucjami WHA. Przypomina rządom, organizacjom i osobom działającym w obszarze ochrony zdrowia o konieczności unikania konfliktów interesów, wyjaśniając dlaczego to jest ważne.

 

Więcej o IBFAN na www.ibfan.org

Jako członkini IBFAN miałam zaszczyt uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu, brać udział w przygotowywaniu oświadczeń i odczytać oświadczenie dotyczące zdrowia psychicznego i więzi społecznych (zdjęcie poniżej), wziąć udział w kilku ważnych wydarzeniach towarzyszących (side events), w tym w wydarzeniu współorganizowanym przez IBFAN, dotyczącym monitoringu cyfrowego marketingu produktów zastępujących mleko kobiece.

Zdjęcie: oświadczenie w imieniu IBFAN, pkt 13.2 Zdrowie psychiczne i więzi społeczne, https://www.youtube.com/watch?v=DvJoJf4xb-A&list=PL0BnUyLBw2BjZ1oN611fNKrPwVD-lzjOt&index=5

IBFAN od początku aktywnie działał na rzecz przyjęcia przez WHA rezolucji dotyczącej marketingu cyfrowego, byliśmy w tym celu na posiedzeniu Rady Wykonawczej WHA w lutym br. (https://www.prawoilaktacja.pl/2025/02/ibfan-156-posiedzenie-rady-wykonawczej.html)  i wróciliśmy w rozszerzonym składzie na majowe posiedzenie WHA.

Zdjęcie: delegacja IBFAN i ILCA na 78. posiedzeniu WHA, od lewej: Zoe Faulkner (ILCA, Wielka Brytania), Paola Gaete (Chile), Maryse Arendt (Luksemburg), Anna Koronkiewicz-Wiórek (Polska), Patti Rundall (Wielka Brytania), Marcos Arana (Meksyk) i Marina Rea (Brazylia).

 

W czasie 78.WHA IBFAN wygłosił kilka ważnych dla ochrony karmienia piersią i zdrowia dzieci oświadczeń, dotyczących następujących punktów porządku obrad:

 G - Gotowość i reagowanie na zagrożenia zdrowotne. Wzmacnianie globalnych struktur zapobiegania, przygotowania, reagowania i odporności na sytuacje nadzwyczajne w ochronie zdrowia (Health emergency preparedness and response. Strengthening the global architecture for health emergency prevention, preparedness, response and resilience)

·  - Warunki zdrowotne na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym we wschodniej Jerozolimie (Health conditions in the occupied Palestinian territory, including east Jerusalem)

·       - Zdrowie psychiczne i więzi społeczne (Mental health and social connections)

·       - Zapobieganie i kontrola chorób niezakaźnych (Prevention and control of NCDs)

·       - Powszechny dostęp do opieki zdrowotnej (Universal Health Coverage)

·  - Wpływ substancji chemicznych, odpadów i zanieczyszczeń na zdrowie człowieka (The impact of chemicals, waste and pollution on human health)

·     - Globalna strategia na rzecz zdrowia kobiet, dzieci i młodzieży (Global Strategy for Women’s, Children’s and Adolescents’ Health) – oświadczenie dotyczące marketingu cyfrowego żywności dla niemowląt i małych dzieci.

·  - Globalna strategia WHO dotycząca zdrowia, środowiska i zmiany klimatu – zdrowe środowiska (WHA74(24) (2021)) (WHO global strategy on health, environment and climate change – healthy environments WHA74(24) (2021)).

W swoich oświadczeniach IBFAN m.in. apelował, aby WHO pozostała silna w realizacji swojego podstawowego celu konstytucyjnego - wspierania rządów w ochronie zdrowia wszystkich obywateli. IBFAN wezwał także do zaprzestania ataków na szpitale i wykorzystywania pomocy humanitarnej jako narzędzia walki oraz do uregulowania marketingu cyfrowego produktów zastępujących mleko kobiece.

Treść wszystkich oświadczeń IBFAN jest dostępna na stronie IBFAN (https://www.ibfan.org/ibfan-working-to-protect-child-health-at-the-78th-world-health-assembly/) i Babymilk Action (https://www.babymilkaction.org/archives/46980), a nagrania na stronie WHO (https://www.who.int/about/governance/world-health-assembly/seventy-eighth i na https://www.youtube.com/playlist?list=PL0BnUyLBw2BjZ1oN611fNKrPwVD-lzjOt . Tłumaczenia polskie treści oświadczeń IBFAN można przeczytać na moim blogu we wpisie Oświadczenia IBFAN w czasie 78.posiedzenia Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Ale wróćmy jeszcze do tematu marketingu cyfrowego produktów zastępujących mleko kobiece.

 

Misją IBFAN w czasie 78.WHA było doprowadzenie do przyjęcia rezolucji ograniczającej szkodliwe praktyki marketingu cyfrowego, które podważają karmienie piersią i zagrażają zdrowiu dzieci.

DLACZEGO TO WAŻNE?

Cyfrowy marketing substytutów mleka kobiecego naraża rodziny na dezinformację, utrudniając świadomy wybór i szkodząc zdrowiu niemowląt. Regulacja w tym zakresie jest kluczowa dla ochrony matek i dzieci.

Matki są bombardowane przekazami marketingowymi w internecie, które sprawiają, że zaczynają wątpić w swoją zdolność do karmienia piersią. Wystarczy jedno kliknięcie, by rzetelne zalecenia instytucji zdrowia publicznego zostały zastąpione przez wprowadzające w błąd komunikaty komercyjne. Powinno to być traktowane jako forma wykorzystywania dzieci, która może mieć długofalowe konsekwencje dla ich zdrowia i przeżycia. Ograniczenie marketingu cyfrowego nie będzie trudne, jeśli obowiązywać będzie silne prawo oparte na Międzynarodowym Kodeksie [Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece wraz z następującymi po nim rezolucjami WHA – przyp. AKW], zwłaszcza jeśli ustawa uwzględnia 20 rezolucji dostosowanych do współczesnych strategii marketingowych. Rządy będą mogły wtedy przypisać konkretne obowiązki prawne platformom społecznościowym i innym podmiotom odpowiedzialnym za kontrolę treści cyfrowych – tak jak ma to miejsce w przypadku tytoniu, alkoholu czy innych form wykorzystywania. IBFAN wzywa wszystkich do poparcia Rezolucji – dla pilnej ochrony dzieci na całym świecie.

[Oświadczenie IBFAN w czasie 78.WHA, dotyczące punktu 13.9: Globalna strategia na rzecz zdrowia kobiet, dzieci i młodzieży, tłum. polskie AKW]

Szerzej ten temat został poruszony w czasie wydarzenia towarzyszącego 78. WHA, zatytułowanego „Monitoring cyfrowego marketingu substytutów mleka kobiecego: Otwarte dane i globalna odpowiedzialność”. Zgromadziło ono ekspertów z całego świata, by omówić strategie monitorowania cyfrowych działań marketingowych, znaczenie otwartych danych i globalnej odpowiedzialności w ochronie karmienia piersią. Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=FvtuaPQbUtE&t=

 


Zdjęcia: Wydarzenie towarzyszące 78. WHA, dotyczące cyfrowego marketingu produktów zastępujących mleko kobiece (nr 1: za Baby Milk Action; nr 2: AKW)

 

REZOLUCJA DOTYCZĄCA MARKETINGU CYFROWEGO PRODUKTÓW ZASTĘPUJĄCYCH MLEKO KOBIECE - PRZYJĘTA W CZASIE 78.WHA!

26 maja WHA przyjęła rezolucję dotyczącą marketingu cyfrowego substytutów mleka kobiecego, żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz butelek do karmienia i smoczków do nich, która została opublikowana 27 maja.

Tekst dostępny tutaj: https://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/WHA78/A78_R18-en.pdf



Fragment nagrania z posiedzenia WHA, na którym przyjęto rezolucję dotyczącą marketingu cyfrowego: https://www.youtube.com/watch?v=TMj9Djk_pAs&t=1s   .

Rezolucja wzywa do intensywnych działań mających na celu opracowanie, wzmocnienie i koordynację regulacji marketingu cyfrowego, by chronić zdrowie dzieci. Wzywa również państwa do budowania skutecznych systemów monitorowania i egzekwowania przepisów (szerzej: https://www.who.int/news/item/26-05-2025-seventy-eighth-world-health-assembly---daily-update--26-may-2025).

Teraz musimy zrobić wszystko, aby doprowadzić do wdrożenia tej niezmiernie ważnej rezolucji w naszych państwach. Na szczęście w Polsce jest prawniczka, która specjalizuje się m.in. w Kodeksie WHO i wdrażających go przepisach prawnych polskich i unijnych, żeby tylko jeszcze chciano skorzystać z jej pomocy😊.

 Pozdrawiam Was serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

#IBFAN #WHA78 #DigitalMarketingRegulation #ProtectingChildHealth #WHO #breastfeedingprotection #WHOCode #lawandlactation #RegulacjaMarketinguCyfrowego #OchronaZdrowiaDzieci #ochronakarmieniapiersią #KodeksWHO #prawoilaktacja

Komentarze

Copyright © Prawo i Laktacja