Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

Wpływ karmienia piersią na rozwój poznawczy, behawioralny, emocjonalny i intelektualny dziecka – kilka uwag do programu w Pytaniu na Śniadanie

 Wpływ karmienia piersią na rozwój poznawczy, behawioralny, emocjonalny i intelektualny dziecka – kilka uwag do programu w Pytaniu na Śniadanie

 

Długo nie było mnie na blogu, co nie oznacza bynajmniej, że leniuchowałam (kto nie wierzy, odsyłam na mój profil na fb: ddd). Także wracam, by powoli nadrabiać zaległości, bo wiem, że w przeciwieństwie do „statycznego” bloga, na fb z czasem wszystko się gubi w gąszczu coraz to nowszych informacji. A tych ostatnio było ode mnie sporo. Dziś zaczynam od ostatniej, ale za to najbardziej chyba „medialnej”😊. No to do dzieła!

18 maja br., z ramienia Stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią, którego jestem prezeską, miałam przyjemność wystąpić w programie Pytanie na Śniadanie, w dyskusji dotyczącej korzyści z karmienia piersią (link z nagraniem tutaj: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/69928058/dzieci-karmione-piersia-sa-latwiejsze-w-wychowaniu ).

Jak to zwykle bywa i czego się spodziewałam, program spotkał się z – m.zd. całkowicie niesłusznymi – zarzutami mam niekarmiących piersią o to, że są „dyskryminowane”, oceniane, krytykowane, wpędzane w poczucie winy, etc. Tylko, że nikt w programie nikogo nie krytykował, nie oceniał, ani nie powiedział, że mamy karmiące sztucznie są gorszymi mamami, a dzieci w ten sposób karmione gorszymi, głupszymi i bardziej problematycznymi dziećmi. Dlatego dziwią mnie te wszystkie komentarze pod postem PnŚ, chociaż w sumie liczyłam się z nimi decydując się na udział w programie o tak „kontrowersyjnym” temacie, jakim jest w naszej butelkowej kulturze karmienie piersią… Dlatego czuję, że krótko muszę się do tego odnieść.

Zacznę od pytania: Dlaczego mamy niekarmiące piersią wszystko związane z karmieniem piersią odbierają jako atak na nie? Chyba każda mama wie, jak trudne są początki, jak trudne w ogóle jest/może być macierzyństwo, jak dużo trzeba dać z siebie, a nie zawsze wychodzi tak jak byśmy chciały... Dlatego nie powinno się osądzać, piętnować, oceniać, ale to nie znaczy, że nie można mówić, że karmienie piersią jest dobre, że jest naturalne, że jest korzystne, że warto karmić piersią... Może którejś z mam się nie udało, ale może uda się innej? Dlaczego nie możemy spokojnie promować karmienia piersią bez bycia oskarżanymi o laktoterroryzm? Aż strach się bać, co by było gdyby w programie wyraźnie wybrzmiało to, że karmienie sztuczne jest ryzykowne dla mamy i dziecka, niesie ze sobą wiele zagrożeń i zwyczajnie ma wiele wad, że nie jest naturalnym sposobem karmienia niemowląt, że nie jest optymalne dla ich rozwoju, że szkodzi naszemu środowisku/klimatowi? A to wszystko jest prawdą i kobiety oraz całe społeczeństwo zasługują na to, aby to wiedzieć, by móc podejmować świadome decyzje w kwestii żywienia swoich dzieci...

  • Nikt nikogo nie zmusza do karmienia piersią, ale aby mama mogła podjąć świadomą decyzję w kwestii sposobu karmienia niemowlęcia potrzebuje rzetelnej informacji, wolnej od wpływów komercyjnych. Dlaczego ma nie wiedzieć o korzyściach z karmienia piersią w porównaniu do karmienia sztucznego? Powinna wiedzieć nie tylko o tym, ale i o wadach karmienia sztucznego (zagrożeniach/ryzykach wynikających z niekarmienia dziecka piersią). Potrzebna jest jej wiedza oraz wsparcie. I my właśnie o tym mówimy.

Nikt w programie nie powiedział, że matka bardziej wykształcona „karmi lepiej” niż mama mniej wykształcona. Z niektórych badań wynika po prostu, że częściej karmią piersią kobiety bardziej wykształcone, z wyższym IQ, stąd też część badaczy jest zdania, że na wyższe niż w przypadku niemowląt karmionych sztucznie IQ dziecka karmionego piersią większy wpływ może mieć dziedziczenie niż karmienie piersią (por. [1]). W  nowszych badaniach wyraźnie jednak wiąże się wyższe IQ (i pozostałe korzyści „psychologiczne”) dzieci karmionych piersią bezpośrednio z karmieniem piersią (polecam zwł. duże i długoterminowe badanie brazylijskie [2]). Niestety nie udało się o wszystkim powiedzieć w czasie programu (to tylko 10 minut, a osób mówiących łącznie z prowadzącymi było 5, także każdy może sobie przeliczyć ile mniej więcej minutek było na wypowiedź…).

Podsumowując jednak: z badań wynika m.in., że w porównaniu z dziećmi karmionymi sztucznie, dzieci karmione piersią uzyskują lepsze wyniki w testach na inteligencję, lepiej się uczą, szybciej zaczynają raczkować i chodzić, mają wyższe IQ, mniej zaburzeń psychicznych i problemów behawioralnych, a także lepsze wykształcenie i większe zarobki w życiu dorosłym [1-4]. I „odpowiada” za to karmienie piersią, niezależnie od tego, czy chodzi tu o skład mleka kobiecego, czy o sam „akt” karmienia piersią (więź, bliskość, poczucie bezpieczeństwa, responsywność, stymulacja, etc.), czy o obydwa te „czynniki”. Co oczywiście nie oznacza, że wpływu na inteligencję i w ogóle na zdrowie psychiczne dziecka nie mają także inne czynniki, ale ten program był właśnie o karmieniu piersią... i trwał tylko 10 minut…  Kobiety mają prawo o tym wiedzieć, by móc podjąć świadomą decyzję w kwestii sposobu karmienia swojego dziecka. I warto o tym mówić. I mówienie nikogo nie dyskryminuje… tym bardziej, że nikt w programie nikogo nie obrażał.

  • Warto dodać, że ilość i jakość mają znaczenie - dłuższe karmienie piersią, a także wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6.miesięcy życia dziecka dają lepsze wyniki (tzw. efekt dawki) [1-3], co nie oznacza, że krótsze karmienie piersią, czy karmienie mieszane nie mają żadnych pozytywnych efektów. „Liczy się” każda kropla mleka i nawet krótsze oraz niewyłączne karmienie piersią jest korzystniejsze dla dziecka niż karmienie sztuczne, o czym możecie poczytać np. w przywoływanym w PnŚ badaniu szkockim [4].

Moim celem, jak również celem mojego Stowarzyszenia, jest m.in. promocja karmienia piersią jako naturalnego i optymalnego sposobu żywienia niemowląt i małych dzieci, a w przypadku tego akurat  odcinka PnŚ chodziło o zwrócenie uwagi na korzyści z karmienia piersią w rozwoju poznawczym, behawioralnym, psychomotorycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Niestety żyjemy w kulturze butelki i karmienie piersią - jedyny naturalny sposób karmienia niemowląt, rekomendowany przez światowe autorytety, ratujący życie niemowląt i w przeciwieństwie do karmienia sztucznego niosący mnóstwo korzyści nie tylko dla mamy i dziecka, ale i dla całego społeczeństwa, państwa i klimatu - potrzebuje promocji, tym bardziej, że napotyka z każdej strony na agresywny marketing sztucznych mieszanek, który szkodzi karmieniu piersią i zakłóca, a nawet uniemożliwia, podjęcie mamom świadomych decyzji w kwestii sposobu karmienia swojego dziecka (odsyłam do moich wpisów w zakładce Marketing mm, a w szczególności tutaj, a także do wpisu dotyczącego karmienia piersią i potrzeby jego promowania przez społeczeństwo i w społeczeństwie).

I dobrze, że media, w tym TVP włączają się w promowanie karmienia piersią. I oby włączały się częściej oraz przekazywały aktualną wiedzę dotyczącą karmienia piersią😊.

Oczywiście zgadzam się, że wsparcie w karmieniu piersią jest ogromnie ważne (piszę o tym tutaj).

I warto zadbać o nie jeszcze przed porodem, w tym zbudować sobie swoją wioskę wsparcia - zapisać się do klubu mam, czy grupy wsparcia laktacyjnego, choćby online, jeśli nie ma innej opcji; na wszelki wypadek mieć kontakt do CDL/IBCLC, gdyby była potrzebna pomoc specjalisty w karmieniu, można również poszukać Promotora Karmienia Piersią w swojej okolicy i na pewno warto mieć wiedzę, w tym, dlaczego karmienie piersią jest ważne i jak mogą wyglądać początki (bo nie zawsze są one kolorowe, a śmiem twierdzić, że nawet często mogą być bardzo trudne, ale to wszystko jest do przejścia przy odpowiednim przygotowaniu, nastawieniu i wsparciu i naprawdę warto o to zawalczyć...). Dzięki temu łatwiej te trudne początki przejść i warto pamiętać, że one się kończą i że potem jest już… łatwo:).

Zapraszamy mamy karmiące piersią do korzystania z bezpłatnych dyżurów telefonicznych z zakresu niemedycznego wsparcia laktacyjnego, dyżuru dietetycznego, farmaceutycznego i logopedycznego w Stowarzyszeniu Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią (informacje na www.sopwkp.pl, a szczegóły na fan page Stowarzyszenia na fb)🙂. Zapraszamy także do grupy wsparcia online prowadzonej przez naszą wiceprezeskę Dominikę Daszkiewicz-Dykiert (grupa nazywa się „Winnica mleka - w swoim gronie kobiet”, link tutaj).

Jesteśmy po to, aby Was wspierać:). I nie wierzcie we wszystko, co jest w reklamach mleka sztucznego.

Pozdrawiam Was jak zwykle serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

 

PS. A Wy co o tym wszystkim sądzicie? Piszcie w komentarzach😊.

Źródła:

[1]  Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.), Karmienie piersią w teorii i w praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy, Kraków, Warszawa 2017

[2] Victora CG., et al., Association between breastfeeding and intelligence, educational attainment, and income at 30 years of age: a prospective birth cohort study from Brazil, Lancet Glob Health. 2015 Apr;3(4):e199-205. doi: 10.1016/S2214-109X(15)70002-1, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25794674/

[3] https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2021/05/Raport-nt.-dlugiego-karmienia-piersia-w-Polsce-1.pdf

[4] Adams LJ, et al., Infant feeding method and special educational need in 191,745 Scottish schoolchildren: A national, population cohort study, Plos Medicine, April 6, 2023, https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1004191

oraz:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/69928058/dzieci-karmione-piersia-sa-latwiejsze-w-wychowaniu

https://www.facebook.com/photo?fbid=653324423500498&set=a.579354504230824

https://prawoilaktacja.pl/2021/02/krotko-o-marketingu-zywnosci-dla-niemowlat-i-malych-dzieci-oraz-akcesoriow-do-karmienia-niemowlat.html

https://prawoilaktacja.pl/2021/08/po-co-nam-swiatowy-tydzien-karmienia-piersia-o-co-tyle-krzyku-i-co-na-to-matki-niekarmiace.html

https://prawoilaktacja.pl/2021/08/troche-o-wsparciu-w-karmieniu-piersia.html

www.sopwkp.pl

https://www.facebook.com/groups/1044602132629601/

 

Komentarze