Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

Trochę o wsparciu w karmieniu piersią


Trochę o wsparciu w karmieniu piersią

 

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią tradycyjnie już wrzucam „karmiącą fotkę”, a raczej dwie, bo jedna sprzed 6 lat, kiedy to karmiłam w szpitalu po porodzie moje pierwsze dziecko - Wicusia.

Tina zdjęcia (czy raczej cycucha:0) pozazdrościła i specjalnie dla Was zapozowała do swojej „karmiącej fotki” (nawet sukienkę na ten moment zgodziła się założyć, więc proszę docenić hhahha).

Ten dzień jest dla mnie szczególny, ponieważ 6 lat temu, w czasie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (2 sierpnia), urodziłam moje pierwsze dziecko – Wicusia i rozpoczęłam moją przygodę z karmieniem piersią, która – z krótką przerwą w czasie drugiej ciąży i mniej lub bardziej krótkimi, różnymi problemami i perypetiami – trwa do dzisiaj (Wicka karmiłam ponad 2,5 roku, a prawie 3-letnią Tinę karmię nadal).

I jestem z tego bardzo dumna oraz wdzięczna osobom, które mnie wsparły i wspierają, a zwłaszcza wspaniałej promotorce karmienia piersią Joannie Kozakiewicz (która zafascynowała mnie tym karmieniem, a później popchnęła w kierunku zajęcia się ochroną prawną karmienia piersią; to jej pomocną dłoń widać na szpitalnym zdjęciu😊) oraz certyfikowanej konsultantce laktacyjnej dr Sylwii Jeż (CDL, IBCLC), która dosłownie uratowała moją pierwszą laktację. O moim szanownym małżonku nie wspomnę😊.

 

Gdzie szukać pomocy i wsparcia w karmieniu piersią?

Wiem, że nie odkrywam teraz Ameryki, ale chcę to mocno podkreślić – wsparcie w karmienie piersią jest bezcenne.

Szukajcie kochane tego wsparcia, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem Waszej mlecznej przygody (ja dołączyłam do powstającej akurat wrocławskiej grupy wsparcia laktacyjnego Droga Mleczna będąc jeszcze w pierwszej ciąży). Otaczajcie się kobietami, które karmią piersią, karmcie się wiarygodnymi informacjami na temat karmienia piersią, a w razie problemów w laktacji szukajcie pomocy u specjalistów, takich jak zwłaszcza certyfikowani doradcy laktacyjni (CDL) i międzynarodowi dyplomowani konsultanci laktacyjni (IBCLC) – wykaz takich osób, kontakt do nich i informacje, w jakim mieście przyjmują, można znaleźć odpowiednio na stronie Centrum Nauki o Laktacji [1] i na stronie Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych [2].

  • Są to specjaliści do spraw laktacji (w przypadku CDL odpowiednio przeszkolone położne, lekarze, pielęgniarki ), posiadający najwyższą wiedzę w zakresie laktacji i – teraz to moje osobiste zdanie – mogące naprawdę zdziałać cuda na tym polu, o czym przekonałam się osobiście w czasie karmienia piersią mojego pierwszego dziecka. Za całego serca polecam wizytę u CDL lub IBCLC, zwłaszcza matkom po raz pierwszy karmiącym piersią – z mojej i nie tylko mojej perspektywy są to naprawdę najlepiej wydane pieniądze. Wielka szkoda, że porady CDL/IBCLC nie są refundowane przez państwo. Z pewnością przyczyniłoby się to do zwiększenia wskaźników karmienia piersią.

Jeżeli potrzebne jest  Wam wsparcie w zakresie karmienia piersią, chcecie pomocy w przystawieniu dziecka do piersi, czy też chcecie się więcej o tym karmieniu dowiedzieć (np.  o zaletach karmienia piersią, przygotowaniu do karmienia, diecie mamy karmiącej, odciąganiu mleka), to można również porozmawiać z certyfikowanym Promotorem Karmienia Piersią (PKP CNoL).

  • Certyfikowany PKP to osoba bez wykształcenia medycznego, entuzjastycznie nastawiona do laktacji, przeszkolona przez Centrum Nauki do Laktacji do promowania karmienia piersią i udzielania niemedycznego wsparcia laktacyjnego (więcej o PKP poczytasz w moim artykule w KL [3]). Wykaz PKP znajduje się na stronie CNoL [4] – można tam sprawdzić promotorów z danego miasta oraz dostać do nich kontakt.

Każdej mamie gorąco polecam dołączenie do grupy wsparcia laktacyjnego – najlepiej takiej lokalnej, ale w obecnych covidowych czasach, może być również grupa online. To naprawdę dużo daje. Ja sama jeszcze będąc w ciąży z pierwszym dzieckiem zostałam członkiem wrocławskiej grupy wsparcia laktacyjnego Droga Mleczna, prowadzonej przez niezwykle charyzmatyczną promotorkę karmienia piersią Asię Kozakiewicz i uzyskałam w tej grupie mnóstwo wsparcia i realnej pomocy, o przyjaźni do dnia dzisiejszego nie wspomnę.

 

Droga Mamozbuduj wokół siebie wsparcie, najlepiej całą „wioskę wsparcia”, począwszy od osób najbliższych, z mężem włącznie, skończywszy na znajomych bliższych i dalszych, także tych online. Niech Was łączy karmienie piersią. Tak będzie Ci łatwiej i przyjemniej, bo mleczna droga nie zawsze jest usłana różami. I to też warto wiedzieć. Warto więc dobrze się przygotować nie tylko na przyjęcie nowego człowieka pod swój dach, ale i na samo karmienie piersią. Jeżeli to Twój „pierwszy raz” idź do dobrej szkoły rodzenia, czyli takiej, w której osoby kompetentne prowadzą zajęcia dotyczące karmienia piersią. Takimi osobami mogą być zwłaszcza PKP, CDL, IBCLC. Zapisz się do grupy wsparcia laktacyjnego (możesz to zrobić już w ciąży, tak jak ja to zrobiłam), rozmawiaj z mężem o karmieniu, o jego roli, jego wsparciu, a jeżeli czujesz, że trzeba – umów się razem z nim na dodatkowe spotkanie z PKP, który poświęci Wam odpowiednią ilość czasu na wprowadzenie i przygotowanie do karmienia piersią. Bo karmienie piersią to nie tylko sprawa matki – to Wasza sprawa i ważne jest, abyś czuła wsparcie swojego męża lub partnera.

 

Co jeszcze? Nie zniechęcaj się. Jeżeli masz trudności z karmieniem lub wątpliwości szukaj profesjonalnej pomocy. Karmienie piersią na początku może być trudne, musicie się z dzieciątkiem siebie nawzajem i tego karmienia nauczyć, ale później naprawdę idzie „jak z automatu”, a więź między Tobą i dzieckiem jest po prostu bezcenna. Bo karmienie piersią to nie tylko sposób karmienia dziecka, to również element budowania i wzmacniania więzi, piękny czas wyciszenia, czas tylko dla Was. Zresztą przekonaj się sama! Powodzenia!

 

O wsparciu w karmieniu piersią miałam m.in. okazję mówić w czasie wczorajszej rozmowy w TV Echo (nagranie można obejrzeć tutaj: https://echo24.tv/rozmowa/karmienie-piersia-nadal-trzeba-wspierac/?fbclid=IwAR1slaXh2ct6Hv8KiONEboCF2X-uKt0bUwJGXe9kqfzHojTVv0aHwL9_ZWs ).

 

Pozdrawiam Was jak zwykle serdecznie😊!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

 

 

PS. A Wam kto udzielił wsparcia w czasie karmienia piersią? Co sądzicie o grupach wsparcia laktacyjnego i jakie grupy polecacie? Piszcie w komentarzach

 

Źródła:

[1] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/doradcy-cdl/lista-doradcow/

[2] http://laktacja.org.pl/konsultanci-ibclc-oraz-doradcy-cdl

[3] https://cnol.kobiety.med.pl/pl/promocja/lista-promotorow-i-dietetykow/

[4] A. Koronkiewicz-Wiórek, Promotorki karmienia piersią. Co warto wiedzieć o PKP?, Kwartalnik Laktacyjny 2020, nr 4, http://kwartalnik-laktacyjny.pl/kwartalnik-laktacyjny-4-2020/

 

#WBW2021

#ProtectBreastfeeding

#worldbreastfeedingweek2021

#ProtectBreastfeedingaSharedResponsibility

#ŚwiatowyTydzieńKarmieniaPiersią2021

#ochronakarmieniapiersią

#wsparciewkarmieniupiersią

#karmiędługo

 

Komentarze