Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

Wrocławskie korzenie ochrony prawnej karmienia piersią

 

Jestem dumna, że ochrona prawna karmienia piersią była przedmiotem zainteresowania prawników – pracowników naukowych mojego Uniwersytetu (ówczesny Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego). Jednocześnie wstyd mi trochę, że dopiero niedawno się o tym dowiedziałam… Ale lepiej późno niż wcale😊.

Niniejszym gorąco zachęcam do lektury publikacji prof. Jacka Mazurkiewicza – niesamowitego człowieka, prawdziwego naukowca (takiego z pasją ma się rozumieć😊) i praktyka prawa jednocześnie, obrońcę kobiet i dzieci, w tym tych najsłabszych, jeszcze nienarodzonych (ale o tym innym razemJ), a także orędownika karmienia piersią (!) [ten wykrzyknik jest potrzebny – to wyraz mojego uznania i pozytywnego zaskoczenia, jako że temat karmienia piersią w prawniczych kręgach nie jest raczej popularny, a co dopiero wśród mężczyzn i to jeszcze profesorów; osobiście znam jednego takiego rzec można profesorsko- prawniczego fana karmienia naturalnego – mojego szanownego małżonka, oczywiście zindoktrynowanego przeze mnie, jednak nie do tego stopnia, żeby o karmieniu piersią pisał, ale spokojnie, pracuję i nad tym😊].

  • A żeby nie być gołosłowną przytaczam fragment z publikacji, którą polecam poniżej:

Naturalne karmienie jest wielkim dobrem we wszystkich aspektach: zdrowotnym, psychicznym, społecznym. Stanowi ono również wartość ekonomiczną, jest bowiem sposobem karmienia niemowlęcia najlepszym, najprostszym i najtańszym. Odradzająca się i w Polsce (…) idea karmienia naturalnego powinna być brana pod uwagę przez tych, którzy o kształcie prawa decydują lub na jego kształt mają istotny wpływ. Powinna budzić też troskę badaczy prawa. Niestety, jest inaczej.” [podr. AKW]

Jakże mądre i ciągle aktualne słowa, z którymi zgadzam się w 100%, w tym z niestety prawdziwą, smutną konstatacją. Pozostaje mieć nadzieję, że młodzi badacze prawa, zwłaszcza kobiety karmiące piersią lub ich partnerzy, zainteresują się problematyką ochrony prawnej karmienia naturalnego i będą walczyć o jak najlepsze rozwiązania prawne w tym zakresie, a rządzący wreszcie należycie zajmą się tą sprawą. Pozytywnym przykładem (wśród badaczy oczywiście), że można zająć się tą kwestią jestem ja😊. Ale nie o mnie ten post, więc do rzeczy:

Książka Zanim pomysły nasze sczezną wraz z nami. Wrocławskie projekty ochrony prawnej dzieci i kobiet, Wrocław 2016, jest dostępna za darmo na stronie https://www.bibliotekacyfrowa.pl/ . Profesor Mazurkiewicz zebrał w niej propozycje reformy prawa, w tym w zakresie praw kobiet karmiących piersią, będące owocem pracy kilku badaczy prawa, prowadzonej od lat osiemdziesiątych minionego wieku do 2016 r.

Mnie wciągnęło na dobre, także nieprędko spodziewajcie się mojej aktywności na blogu i fejsiku😊.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny


Komentarze