Strona informacyjno-edukacyjna poświęcona ochronie prawnej karmienia piersią i nie tylko, prowadzona przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią (PKP), doktor nauk prawnych Annę Koronkiewicz-Wiórek, głównie w celu popularyzowania karmienia piersią, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa w tym obszarze, niemedycznego wsparcia w laktacji i działań na rzecz większej ochrony prawnej karmienia naturalnego.

O Kodeksie WHO dla pracowników ochrony zdrowia i o COI, czyli wykład dla PTKiDL

O Kodeksie WHO dla pracowników ochrony zdrowia i o COI, czyli wykład dla PTKiDL

 

Laktacyjnych zlotów (nie mylić z zalotami hahhah) c.d.:)

Nie tylko piątek 30 września był dla mnie intensywny laktacyjnie (zob. tutaj), ale również sobota 1 października😊.

W sobotę miałam przyjemność wygłosić wykład dla Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych na temat Kodeksu WHO, a dokładnie jego znaczenia dla pracowników ochrony zdrowia.

Temat trudny, niezwykle ważny i aktualny, także cieszę się, że mogłam trochę zasiać w tej materii polskim specjalistkom ds. laktacji i mam nadzieję, że będą tego dobre owoce😊. Napiszę o tym szerzej na blogu wkrótce, także zachęcam do śledzenia😊.

W tym miejscu chcę jedynie podkreślić, że aby karmienie piersią miało się dobrze w Polsce (i na świecie), potrzebne są nie tylko działania na rzecz promowania karmienia naturalnego w społeczeństwie i wspierania mam, w tym zapewnienia im konkretnej pomocy w zakresie laktacji (i to nasze kochane IBCLC i CDL robią świetnie, i to głównie dzięki ich pracy, ich wsparciu, ich zaangażowaniu, polskie mamy mogą się spełniać laktacyjnie). Konieczne są również konkretne działania w obszarze ochrony karmienia piersią, w tym w obszarze zaniedbywanego przez wielu marketingu sztucznych mieszanek i produktów pokrewnych. Ponieważ prawo polskie (i unijne) jest w tej materii delikatnie mówiąc niedoskonałe (w ramach IBFAN zabieramy się i za to!!!), szeroko rozumiani pracownicy ochrony zdrowia (a więc również osoby niemedyczne wspierające matki karmiące, jak PKP, czy niektóre IBCLC) powinni na zasadach dobrych praktyk stosować się do zapisów Kodeksu WHO, rozumianego również jako następujące po nim rezolucje WHA. Oznacza to również przestrzeganie standardów etycznych w obszarze relacji z przemysłem żywnościowym i pokrewnym, czyli unikanie konfliktów interesów (COI), o czym również mówiłam na wykładzie.

Nie jest to łatwy temat, tym bardziej cieszę się z tych wszystkich pozytywnych feedbacków, które od Was otrzymałam po moim wystąpieniu i zapewniam o moim zaangażowaniu i gotowości w przekazywaniu wiedzy Wam i innym osobom pragnącym zgłębić ten temat.

Zapraszam również do śledzenia mojego bloga oraz fan page SOPWKP, ponieważ będą tam na pewno pojawiać się wpisy dotyczące Kodeksu i COI oraz prawnych aspektów związanych z laktacją, w tym dotyczących pracowników ochrony zdrowia.

W celu uczynienia zadość obowiązującym mnie standardom etycznym, informuję, że w czasie konferencji zadeklarowałam brak konfliktu interesów (COI) i z uwagi na sponsorowanie konferencji przez firmy mające interes ekonomiczny w obszarze żywienia niemowląt i małych dzieci, jako członek IBFAN, w celu uniknięcia ewentualnego COI, nie przyjęłam wynagrodzenia za wykład, ani żadnych innych korzyści finansowych i niefinansowych związanych z moim wystąpieniem w czasie konferencji.

I na koniec mój gorący apel:

Drogie konsultantki i doradczynie laktacyjne, promotorki karmienia piersią i inne osoby wspierające mamy niemowląt i małych dzieci, w tym lekarze, pielęgniarki i położne, pamiętajcie proszę, że aby móc rzetelnie pomagać mamom, doradzać im i wspierać je, powinnyście unikać COI, być wolne od wpływów komercyjnych, nie pozwalać na wykorzystywanie się przez producentów i dystrybutorów do promowania ich produktów.

Pamiętajcie – NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DARMOWY OBIAD (obiecany link do No Free Lunch Polska: https://nofreelunchpolska.wordpress.com/wplywy/; wprawdzie dotyczy relacji lekarzy z przemysłem farmaceutycznym, ale jak już Wam mówiłam, BIG FORMULA ma podobne taktyki jak jej starsza siostra BIG PHARMA).

Zachęcam Was również bardzo do przeczytania wywiadu ze specjalistkami od COI, Judith Richter i L. Lhotska https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0890334419885859, jak również do zapoznania się ze stanowiskiem WABA na temat „urządzeń związanych z karmieniem piersią”, w tym laktatorów https://www.waba.org.my/whatwedo/advocacy/pdf/PS-pumps.pdf i artykułem IBCLC dr G. Becker https://www.mdpi.com/1660-4601/17/24/9239/htm.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Anna – Wasz prawnik laktacyjny

Komentarze